kalorid-toitumine-trenn

Naljakas mõelda, et ma olen selle tervisliku eluviisi peal olnud juba 18 päeva. Üheti võttes, ega see just kaua ei ole, aga ma võin öelda, et ma olen praeguseks oma toitumisega juba täiesti ära harjunud ja trenni tahan ka teha. Need kaks on loomulikult omavahel ühendatud, sest nagu kõik teavad, siis mida rohkem kaloreid põletad, seda rohkem võid neid endale ka lubada.
Ma proovisin jälle korraks Orgu kava, aga pean ütlema, et see ei ole minule. Ma usun, et iga inimene, kes mõtleb, et nüüd hakkan ma tervislikult toituma, siis tahab ta midagi, mis teda aitaks. Nõnda lootsin ka mina, et kui mul on konkreetne kava ees, et siis saan ma kenasti selle järgi toituda ja rahumeeli kilosid langetada. Paraku on nii, et mulle lihtsalt ei sobi selline “kavatamine” ja lisaks ei viitsi ma ka midagi kaaluda, kuigi köögikaaluke on täitsa olemas.
Seega toitun ma praegu puhtalt loogika järgi. Hommikusöögiks enamasti munad erinevas vormis. Näiteks praetuna, keedetuna, omletina või pošeerituna. Kaks muna, natukene tomatit, hapukurki ja hapukapsast, suur tass rohelist piparmünditeed ja kõht püsib kenasti täis. Vabalt võib kasutada ka näiteks viilukest leiba ja teha endale üks võimas võileib. Ühes leivaviilus on natukene alla 100 kalori. Kui sa mõtled, et päevas on sul kasutada umbes 1500, siis see 100kalorit ei ole tõesti midagi hullu.
Lõunaks-õhtuks, neid valikuid on ju tohutult. Kana, salatid, supid, kala. Vaata ise, mis kokku keerata viitsid nendest. Sealiha ma ka hetkel väldin praena. Peekonina ikka söön.
Üritan vältida võimalikult palju saialisi, komme, magusaid jooke (täna ostsin endale ühe coca 0, kuigi seal sees on pea null kalorit, siis on seal ikkagi kehvad magusaasendajad, mistõttu pole see üldsegi tervislik ja ei tohikski palju endale lubada. Aga no korra 18 päeva jooksul ma arvasin, et vast ikka võib). Veel olen ma teinud otsuse hoida mõnda aega eemale alkoholist. Hea on see sindrinahk küll, aga miks kurat temas nii palju kaloreid olema peab :D? Klaasis punases umbes 100, aga kes see vaid ühe klaasiga piirduda tahaks? Ja valges mingi 80, aga vot ma olen punase naine, what can I do. Seega ma ei lase endale seda “vere maitset suhu” ja ei narri ennast natsa aega selle ühe klaasiga.
Üldse ei taha ma midagi endale 100% keelata, sest minevikus ma just seda viga tegin. Üsna kiiresti murdusin iga kord ja mõtlesin, et ah, vahet pole – kui juba nt sõin kommi, siis suva, söön terve paki ära, sest vahet ju enam pole. Ja siis kadus ka mott trenni minna, sest ah, nagunii keerasin juba toitumise pekki, miks siis ka trenniga jätkata.
Loomulikult on see lihtsalt üks kaval enesepetmis viis keerulisem eluviis lõpetada ja minna tagasi vanale rajale, aga päriselt, nüüd ma näen seda, et kui ma ei piitsuta ennast ja luban endale mõnikord ühe-kaks kommikest (hommikuti!), siis ei tekigi seda tunnet, et oh, sööks kõik ära, sest ma ju tean, et kui ma tahan, võin ma homme hommikul veel paar tükki süüa, kui isu on. Ja no selle ühe öö ma võin ju vahepeal oodata. Seega ei tekigi seda “apppiiii, ma niii tahan, aga ei tohi!”.
Näiteks vedeleb mul live-chatist saadik suuuur kausitäis skittelseid ja mul ei ole mingit isu neid süüa. Küll on aga mul isu keefirit juua ja seda ma lasen lausa mõnuga.
Mis veel täiega indu juurde andnud on, on tulemused. Osad teist ehk nägid instas mu praegust pilti, aga vot seda, mis ma 31.01 tegin, seda ma veel terve ilmaga jagada ei julge. Eks näis, kas teen seda 31.02, või hoopistükkis siis, kui #mallukagavormi täitsa läbi on. Ühest küljest erinevust on näha ja tahaks teisi ju motiveerida juba praegu, aga ma täiega kardan, et raudselt edaspidi nii kergelt see asi ei lähe ja kui ma praegu oma enne-pärast pildi letti laon, siis võistluse lõpus poleks enam midagi uut näidata 😀 Aga noh, eks näis, mis ma teen. Aega on ka veel.
Ma saan aru, et tavaliselt inimesed selliste kehadega just uhkeid selfisid ei tee, aga ma endale motivatsiooniks aeg-ajalt ikka klõpsutan neid. Ärge teie ka häbenege – kui olete võtnud nõuks teha üks hea otsus ja teha natukene trenni ja teha toitumisel paremaid valikuid, siis tehke endast kohe alguses üks mõnus selfar. Vahet pole, et suure tõenäosusega te ei taha seda näha, mina enda esimest selfit nähest tahtsin ketti panna, et ma ennast nii käest olen lasknud. Aga kui seda esimest pilti ei tee, siis on raske ka ise tulemust näha, sest ennast vahid sa ju iga päev ja nõnda võid sa sootuks maha magada, kuidas su keha muudki rohkem vormi läheb.
Ma soovitan ennast ka mitte kaaluda. Mul on lausa naljakas lugeda, et apppi, ma eile, kui ma ei söönud midagi “halba, olin X kilo ja täna X+2 sest ma sõin seda teist ja kolmandat. Esiteks ei ole tarvis ennast ju iga päev kaaluda, sest kaal kõigubki! Teiseks see päris nii ka pole, et ma söön täna ühe saia sisse ja 20 min hiljem see kohe kajastub mu kaalul. Eks ole ju nii. Seega visake see paganama kaal nurka, sest see viib suurema tõenäosusega motivatsiooni üldse minema. Mina näiteks otsustasin, et järgmine kord kaalun ma ennast veebruari lõpus, sest noh, siis on kuu sellest, kui ma alustasin “imelise” kaalunumbri – 68.9 kilo pealt. Enamasti ei lange see kuradi kaal üldse nii ruttu ja regulaarselt kui inimene seda sooviks ja tekib sama asi: “Ah, ma ei võta üldse alla, midagi ei aita, vahet pole, ma ei tahagi enam!”.
Mis veel…Mind on aidanud natukene ka see, et ma nüüd mingite asjade kalorsust tean. Enne ma ei teadnud vist MITTE MILLEGI kaloreid, aga ega mind ei huvitanud väga ka. Kui kedagi teie sest huvitab, siis toon mõned näited:
- õun – 72 kalorit
- banaan – 100 kalorit
- üks pooleliitrine õlu – 150 kalorit
- porgand – 50 kalorit
- 1 šokolaaditükkidega küpsis – 60 kalorit
- muna – 100 kalorit
- supilusikas ketšupit – 15 kalorit
- 30 grammi pähklisegu – 168 kalorit
- üks ahjukartul – 160 kalorit
- keskmine küpsetatud kanarind – 140 kalorit
Võrdluseks siis natukene junkfoodi ka:
Mind igatahes paneb see mõtlema küll, et kas mul tõesti on vaja süüa ära hunnik jama, kui ma saaks selle asemel süüa midagi tervislikku, mis ei võrdu ju üldse mingi suvaline salatimalts. Mõnus krõbe kanafilee salatil, kõrvitsaseemnete ja peekoniga kõrvitsapüreesupp, lillkapsapõhjal pitsa, maguskartuli “friikad”. Need on kõik toitvad, kuid samas tervislikud. Ja kui peale jama söömist tundsin ma ennast alati halvasti, siis peale korralikku toitu tunnen ma uhkust. Mis siis, et see peaks ju tavaline olema, aga ma olen uhke küll, et ma teen paremaid valikuid. Sest minu paremad valikud tähendab ka seda, et minu pere sööb paremini ja nõnda on ka minu Kardokene tervem ja Mari saab head eeskuju.
Ja kõige lõpuks ma ju pean kiitma ja tänama Spartat ja eriti Janikat, et ta vastab igale mu küsimusele, annab mulle alati head nõu, koostab mulle kasulikke kavasid ja annab alati nõu ja jõuga abi, kui ma millestki aru ei saa. Nii palju ju on seal trenni ja toitumismaailmas erinevaid “fakte” ja arvamusi ja väiteid, mille seast on raske aru saada, et mis see tõde siis on. Muuseas, Janika aitab ka Paljast Porgandit, kelle esimese kuu tulemused on…out of this world! Mul jääb üle ainult unistada, et mina kunagi selline olla saaks, aga niikaua pean mina (ja Janika) tegelema minu pekkide ja jõuetusega, nagu algajatele kohane 😀
Lõpetuseks siis see, et kindlasti on ka teil küsimusi toitumise ja trenni kohta. Janika on lahkelt nõus neile vastama! Seega kui sul on midagi teada vaja, siis jäta oma küsimus siia kommentaari alla ja uuel nädalal ilmub postitus kõikide vastustega :)! Kellel midagi küsida pole, siis lobisege niisama kaasa :)!
Mariliis
February 17, 2016Mul on ikka teemaväline küsimus nende kahe imelise
ilutoote kohta, millest 6.02 postituse kommentaaride
all rääkisid. Millest jutt oli?
Edu!
Mallukas
February 17, 2016Oh juudas, okei, ma kohe kirjutan nendest! 😀
Mariliis
February 17, 2016Ole Sa tänatud! 🙂
in
February 17, 2016Kaalu võib ja nurka visata 😀
Ma läksin hommikul jumala närvi, kuigi tegelt polnud
põhjust, nimelt ma viimati kaalusin 61 kg, ja täna
kaalusin 60,8 ja nh minu silm nägi 61,8 ja siis ma
kaalusin sada korda nagu lolll, mõtlesin,et mille kuradi
pealt ma peaaegu kilo olen juurde võtnud ja lõpuks
sain aru,et aaaa ma tegelt hoopis alla võtnud 😀 vähe
aga siiski 😀
Ja kui ma päriselt olekski juurde võtnud siis oleks see
ka mu tuju ja kõik ära rikkunud, niiet kaal tuleb peitu
panna!!! 😀
Mallukas
February 17, 2016Just nii 😀 kaotatud kaal annab küll motti, aga tõusev kaal (isegi kui see on vaid korraks) tekitab masendust 😀
Kadri
February 17, 201631.02 ei tulegi kunagi, pääsed sellest tüütust
kaalumisest 😀
Mallukas
February 17, 2016Sorri, muutsin ära 😀
Cat
February 17, 2016Ma siiis kysiks, kuidas saan ma sama kiirelt
juurde kui Sina alla 🙂 ?!!
meow
February 17, 2016Kuda need krõpsud ja šokolaadid seal pildil nii
kalorivaesed on? 100g ja shoksi ikka üle 500kcal, need
vist seal 30g ehk ühe portsjoni kalorid. Aga tubli oled,
jätka samas vaimus 😉
Mallukas
February 17, 2016ma tegelt ausalt ei tea, otsisin netist pildi. aga ma võin teha sellist asja, et kui järgmine kord poodi lähen, siis teen selle kaloriskänneriga kõik üle ja vaatan, palju random toiduainetes on 😀
meow
February 17, 2016Ma olen suht inimkalorikalkulaator, tean
üldjoontes kõigi asjade kalorsust (don’t ask) 😀 aga
need seal pildil on küll suht väga panges, jep
Mallukas
February 17, 2016No aga kirjuta siis siia õiged kalorid ja ma muudan ära, jumala haud! 😀 aita siis nigga hädast välja!
meow
February 17, 2016No keskeltläbi on krõpsudes 100g kohta
530 kcal ja šokolaadidega sama lugu.
Juhtumisi on mul kodus ka purk Nutellat
ja täpselt 546kcal 100g kohta. Ehk siis
kõik see värk jääb 500-550 kcal vahele
H
February 18, 2016Minule tundub, et see on USA pilt (Cheddar & Sourcream’i ntks pole Eestis, aga USAs küll on) ja seal antaksegi kõik kalorid, mitte
100g, vaid suvalise “portsjoni” järgi, mille tootja on määranud. Mäletan, et 1 portsjon krõpse oli umbes 10-15 kartulikrõpsu, mille
kohta võib küll olla, et on 150 kcal. Tegelikult seal terves pakis tõesti ikka väga-väga palju rohkem.
Eve
February 17, 2016See kaalumise asi on küll väga tõsi. Ma tegin mõni aasta tagasi ühe treeneri kava järgi ja tema kavas oli, et peab kaaluma ja
oma kaalu kirja panema 3 korda päevas. Ma andsin alla kahe nädala pärast. Masendav oli. Ma nüüd proovin 2 kuud suht
sama moodi nagu Sina. Et ise vaatan mis söön ja olulist rõhku panen kogustele ja iga päev pean end liigutama ning tulemused
on palju paremad. Olen juba 6,7 kilo alla võtnud ilma et iga päev miljon korda kaaluks. Muidugi mul on veel väga pikk maa
minna oma normaalkaaluni aga usun et midagi tehes on tulemus kindlam tulema kui mitte midagi tehes.
Mallukas
February 17, 2016Ma ostsin ka selle Buduaar Body päeviku ja no seal on ka iga päev see kaalulahter. Vot ei taha iga päev kaaluda!
Paks..
February 17, 2016Mul on kõht suurem kui sinul. ( olen rase vist) .Kaalun 71 tahaks just seda kõhtu peenemaks teha.
Tahaks teada, mis aitab kõige efektiivsemalt ?
RK
February 17, 2016raseduse vastu aitab reeglina sünnitus, muu kõhtu peenemaks ei tee…
Mallukas
February 17, 2016😀
Paks..
February 18, 2016Aga asi ongi selles, et ei ole rase.
Helen
February 17, 2016Tahaks teada, et kui tekib magusaisu ja ei taha jõhralt kaloreid sisse süüa siis mida võtta. Millised need
kõige madalama kalorsusega magusad asjad on ( ntx. müslibatoonid või midagi taolist) ???? 🙂
Katrina
February 19, 2016Võta tumedat shokolaadi või rosinaid
Kaycee
May 1, 2016I’ll try to put this to good use imdmeiately.
Kaisa
February 17, 2016Väga tubli! Tore, et suutsid ennast käsile võtta 🙂 Loodan seda ka ise, hetkel veel paisun ja kõik on pekkis :/
Mallukas
February 17, 2016Ausalt, ega see kättvõtmine pole sugugi nii raske 🙂
c
February 17, 2016Ma ei taha endale üldse kaloritele mõelda, sest hakkan
kohe ûle mõtlema. Ainuke toit mida olen kõvasti
vãhendanud on magusad asjad, karastusjoogid,
shokolaadid, jäätised jms. Vahel ikka luban, kuna ma ei
taha et see oleks mingi ûhekordne dieet, vaid ma
tahan et tekiks harjumus trenni teha ja mitte õgida
rãmpsu nagu hull 😀
K
February 17, 2016Tubli oled, Mallu! Mina võtsin end Jaanuari lõpus kätte, jõudsin juba sellisesse väga ümarikku punkti ja mõtlesin, et aitab kah 😀
Samamoodi keeldun end kaalumast ja motiveerin end ise. Iga päev tantsin 35-40 minutit, ei söö rämpsu ja kui ilmad ilusamaks
lähevad hakkan rattaga tiire tegema. Pole jõusaali vajagi, ostsin eile tavalisest 2 numbrit väiksemad püksid ja niii ilusti läksid
jalga, mul läks tuju heaks kohe 😀
Rasedus
February 17, 2016Mul oleks selline küsimus Jaanikale, et mida arvata
valgujookide tarbimisest raseduse ajal? Üritan
enamasti tervislikke toitumise valikuid teha ning
trenni teen 4-5 korda nädalas, neist 2-3x rahulik
kulgemine ja 2x tugevam trenn (kooskõlastatud kõik
ühe adekvaatse personaaltreeneriga) ning sellistel
tugevama trenni päevadel tundub sageli, et ma võiks
kogu maailma söögi nahka pista. Kas oleks ok sellistel
päevadel nö lisatoidukord valgujoogi näol tarbida?
Olen lugenud vastakaid arvamusi valgujookide
tarbimise kohta raseduse ajal.
Liina
February 17, 2016Tahaks teada kuidas ma saan ennetada kaela
nihestamist trenni käigus? Nihestasin täna aeroobikas
kohe tunni alguses kaela ära ja nüüd vist enne järgmist
nädalat treenida ei saa 🙁
Mari
February 17, 2016Igal pool räägitakse kuidas kaalus alla võtta,aga minul
on vastupidine mure. Nimelt ma sooviks juurde
võtta,aga geenides juba see kõhnus. Kas on
mingisugust toidulisandit mida ma võiks kasutada? Või
aitaks mind hoopis massilisaja?
Ketu
February 18, 2016+1
Olen ka see allapoole normi kaaluga.
Söön kõike siis kui tahan ja kaalu ei
tule, oh kui hea, eks ole. 😀 Julgen
väita, et meiesugustel on kaalu
juurde raskem saada, kui kaalukamatel
alla saada. Sest seda kaalu lihtsalt
ei tule.
Ja ega ise aru ei saagi, et kõhn
oled, aga kui teised tulevad juurde
ahastuses “Oh isssand, kui peeeenike
sa oled, ma näen sust läbi..”, siis
ajab põlema küll. Ma ei lähe
kaalukamate juurde, et “oh isssand,
kui paks sa oled, kuidas sa saad nii
elada”. 😀
Samas see alakaalulisus ei ole
tervisele halvasti mõjunud (mainin
ära ka, et 46kg/169cm- ideaal oleks
~53), aga jõudu on vähe.
Teoreetiliselt ma tean, et süüa
tuleks umbes 5-6 korda päevas (koos
vahepaladega), aga ma lihtsalt ei
jaksa nii palju. Teoreetiliselt ma
tean, et trenni tegemine tekitaks ka
isu ja selleks, et mitte kaalust alla
saada, peaksingi tegema
jõutreeningut, mitte aktiivset trenni.
Kui kaalust alla võttes on rõhk
rohkem tahtejõul (kui tahan ei söö,
kui tahan, siis söön), siis juurde
võtta üritadest on puhas võimekus
(kui tahan süüa, aga ei mahu, no siis
ikka ei mahuta seda sisse ka kuidagi-
eks ta ole pikaaegne harjutamise asi)
Oma eelnevatest seisukohtadest
tulenevalt sooviksingi teada, et mida
Teie oskate soovitada või öelda
alakaalulistele, kes juurde tahaksid
võtta. Kuidas toituda (millele rõhku
pöörata), kuidas ja millist trenni
teha. Kas aitaksid mingid
toidulisandid (või üldsegi trenni
juurde mingid proteiinijoogid või mis
iganes- olen nendest teadmistest
kaugeks jäänud). Arvetades sellega,
et ei taha kindlasti endast
kulturisti joontega naisterahavast
teha, vaid olla norm kaalus ilusa,
vormika kehaga.
Aitäh. 🙂
Põmm
February 17, 2016Ma olen vahel mõelnud, et kui ma tahaks rämpsu süüa, siis teen nii, et asendan rämpsu korraliku toiduga üheks söögikorraks. No
näiteks, selle asemel, et õhtust süüa, ma võtan siis nii palju präänikuid, et oleks sama kalorsus, mis muidu õhtusöögis oleks.
Näiteks kui õhtuks oli 300kcal söök, siis söön 300kcal eest hoopis neid paganama präänikuid ja muud midagi. Ma saan aru, et see
ei anna mulle midagi, tervislikum oleks korralik toit, kuid siis oleks hoopis nii, et söön korraliku toidu PLUSS präänikud ja oleks ju
seis hullem? Mida Janika sellest arvaks? Kas pigem asendada või pigem topelt süüa`?
Carmen
February 17, 2016Mul on Janikale paar küsimust: 1) Kui palju on omavahel seotud söömine ja joomine? St et ma olen lugenud, et juua tuleks alati
pärast söömist ja kohvi/teed võiks üldse tarbida tund aega enne/pärast söömist. Kui tõsi see tegelikult on?
2)Kas kaalu langus sõltub ka trennistiilist? Ma pole üldse jõusaali inimene, aga samas teen iga päev vähemalt tund aega tantsulist
trenni, kuid erilisi tulemusi nagu pole. Kas ma peaks rohkem siis jõusaalis või rühmatreeningutes käima?
Katrina
February 19, 2016Juua võiks pool tundi enne või pärast söömist. Ka hommikukohvi/tee. Aga pool tundi enne hommikusööki on soovitav juua
klaas toasooja vett, et magu tööle hakkaks. Üheks toidukorraks kasuta mitte üle kahe erineva toiduainegrupi. Näiteks kana
ja kartul või kartul ja värske salat või kana ja värske salat, mitte kõik kolm! Päeva jooksul on vaja tarbida 1,5-2 liitrit
vedelikku (vett, taimeteed). Ja su ülearused kilod vudivad minema ilma igasuguse trennita.
Kaisa
February 17, 2016Kui maksan igakuiselt Spartaa liikmemaksu ja käin
rühmatrennis paar korda nädalas aga nt ei oska hästi
jõusaalis midagi teha, kas siis pean kindlasti kava
tellima ja maksma või saaksin ka niisama abi?
Mallukas
February 17, 2016Kaisa, tule minuga lihtsalt teinekord jõukasse, võin oma kava näidata 🙂
Kaisa
February 17, 2016Muidu imetore postitus ja nii palju motti. Tänks! 🙂
Kerli*
February 17, 2016😀 vaatasin su soojendusvideot ja sõin samal ajal KitKat Chunkyt ja mõtlesin, et tahaks kaaa jälle sale olla 😀 aga sõin ikkagi
lõpuni selle soksi. 40gr on 211kcal!
...
February 17, 2016Mul kehakaaluga probleeme pole, BMI 18,7, aga jalgadel on tselluliit ja kõht on paks. Kas ainult toitumisega saab seda muuta?
Kas olemasolev tselluliit kaob ära ainult toitumist muutes? Kusjuures toitumine kõige hullem polegi, natuke magusaga võibolla
liialdan ja valget jahu saaks ka vähemaks võtta, aga muus osas peaks täitsa ok olema. Spordiklubis käimiseks tõesti pole aega.
K
February 17, 2016Lugu selline, et kuna ma olen juba üsna kõhn (50-51.5
kg) ning sealjuures 163 cm, siis alla võtta ma kindlasti
ei tahaks. Hakkasin veebruarist tegema 3x nädalas
jõutreeningut + 3x LISS (ehk siis Kayla kava). Soovin,
et lihased tuleksid rohkem välja ja üldfüüsis oleks
parem. Kuidas ennetada kaalu langemist? Kui
eesmärgiks on see, et lihased oleks paremini
nähtavad, kas peaksin ka jooma nt proteiinijooke? Kui
jah, siis milliseid (olen lugenud, et whey protein pole
soovitatav)?
Merle
February 18, 2016Minu meelest väga asjalik ja motiveeriv postitus.
Vajan ise ka kindlasti just nõu ja abi toitumise ja
jõusaali osas.
Minu küsimus oleks kohvi kohta- kas pigem eelistada
kohvi või teed, nt hommikusöögi kõrvale?
Ise olen hädas oma kõhupekiga, hirmsasti kohe,
agaolen kuulnud et seda saab juba vähendada ka
toitumisega. Kas see on üldiselt tervisliku toitumise all
või tuleks eriti midagi vältida või just rohkem süüa?
Ja üks veel- kui olen trenniga alles alustamas, ning
füüsiline pole just kõige parem, siis kas tuleks alustada
nt kolm korda nädalas trenniga või võiks ka kohe kuus
korda käiakui jaksu on?
Piret
February 18, 2016Ma sooviks teada, et kui mulle hullult maitseb leib (leiburi ruks vormileib), et kas see on ok kui ma hommikuti söön umbes kaks
leiba? üldiselt panen peale avokaadot või lõhe vms ja söön ka juurde alati mingi puuvilja. Putru söön ka vahest, aga no mis teha
kui avokaado leivad nii head on:D
Ja teine küsimus, et kuidas saada kuuajaga käed nii vormi, et ma jõuaks õiges tehnikas vabalt 30 kätekõverdust ära teha?
Hetkel jõuan umbes 10-12 ja seda kindlasti varvastel mitte toenglamangus. Lihtsalt tehagi igapäev üks rohkem? Või tuleks
teha muid harjutusi ka kätele? Käin ka korra nädalas BodyPumpis.
Ja kolmas küsimus, et kui ma ostan ühekordse personaaltreeningu, siis kas mulle tehakse kohe ka jõusaali ja toitumiskava?
hetkel räägin küll Myfitnessi klubist, aga ehk tead 🙂
Go Mallu ja tänks, et nii cooli postituse tegid 😉
anu
February 18, 2016Ma lugesin kuskilt, et selle asemel, et kaloreid jälgida, tuleks hoopis jälgida toidus olevaid rasvakoguseid. Kasutan äppi, kuhu saan
sisestada kõik päevased toitud ning seeläbi jälgida, et eesmärgiks seatud päevast kalorikogust ei ületaks. Iga päev jään kaloritega
soovitatud piiridesse, aga rasvade kogus on alati suurem, kui soovitatud. Mida ma siis ikkagi jälgima peaks? Kaloreid või rasvu?
keegi ikka
February 18, 2016Milline siis on ikkagi kõige õigem kaalualandustempo? Mida teha, kui peaks tekkima platoo ja kaal ei
lange? Kas leib on pigem ok toit või tasub sellest hoiduda? Mis saab, kui ma oma kaloreid täis ei söö?
Karin
February 18, 2016Hei! Kui pikk sa oled, kui küsida tohib? 🙂
Mallukas
February 18, 2016168cm 🙂
M
February 18, 2016Appi, ma ei saa aru, miks te ennast nende
kalorite lugemisega piinate ja miks
kaalulangetajad juba aru ei saa, et high carb
vegan diet on kõige keha- ja isudesõbralikum
toitumisviis. Söö nii palju puuvju, kartuleid,
riisi, pastat kui tahad, süsivesikud ei muutu
rasvaks ja ei hakka ümber kõhu ladestuma.
Aga ok, eks see polegi kõigile, ju siis rasvast
nõretavad söögid kaaluvad üle:)
Üks küsimus on küll – kuidas on peekon
tervislik toit? Ma kohe ausalt tahaks teada.
See on ju iseenesest juba niivõrd rasvane,
lisaks veel pekk.. seda tahaks tõesti teada.
lilllll
February 19, 2016Aamen!!!! Sama asi mida ma kogu aeg
mõtlen… miks lihtsalt kõik vegan pole?? 😀
HM
February 19, 2016Mul isiklikult ei ole vegani elustiili vastu mitte kõige vähimatki (vähemalt mitte senikaua kuni keegi ei tule mulle söögi alla ja
söögi peale rääkima, et see on kõige õigem toitumine maailmas ja kõik muu on kurjast). Inimesed on erinevad. Kui Sulle miski
sobib, ei tähenda see automaatselt, et see kellelegi teisele sobib. Kui Sind ajab mingi toit öökima, siis ei tähenda see, et kõiki
teisi peaks see samuti öökima ajama. Paduusklik vegan võib ju öelda, et see on mõttes kinni ja igaüks võib lihast,
piimatoodetest jm loobuda, kui vaid tahab – loomulikult saab inimene sellega hakkama, kui ta oma tahtejõudu piisavalt
rakendab ja prioriteete ümber hindab, AGA siinkohal tekib teine küsimus…. kas see on alati vajalik? Pidagem silmas seda, et
on inimesi, kes v a j a v a d oma menüüsse loomset&rasvasemat toitu, sest on kroonilisi haiguseid, mis ainult taimetoitu
süües ägenevad. Nii lihtsalt on. Rohkem tolerantsust ja mõistmist! 🙂
Janika
February 20, 2016Misasssja? Et kui ma päevast päeva mugin
omale riisi, kartulit, makarone jms muid
süsivesikuid sisse siis võtan alla või? Sa väidad
siis, et just liha on see, mis inimesi paksuks
teeb? Sellist asja kuulen kyll esimest korda
M
February 20, 2016Jah, Jaanika, just seda ma väidan. Do
your research. Piimatooted ja muud
loomsed toidud teevad paksuks,
süsivesikud ei tee. Siinkohal tuleks ikkagi
rõhutada, naturaalseid süsivesikuid,
mitte komme ja töödeldud toitu. Vaata
ka youtubest Freelee’d, minu silmaklapid
see igaljuhul avas. Mõtle ise, kumb teeb
kaalule head ja kumb halba – kas
taldrikutäis rasvast peekonit ja
kolesteroolirikast muna, või suur smuuti
värskete, suhkrurohkete puuviljadega,
mis rakkudele energiat annavad?
HM’le, ma polegi väitnud, et viimne kui
üks inimene peaks homnepäev veganiks
hakkama, lihtsalt see postitus ja
kommentaarid kalorite lugemise kohta
sundisid mind ütlema, et on olemas viis,
mis on palju tervislikum, palju
isudesõbralikum ja kaalu alandamiseks
tõhusam. Aga samas ma ei usu, et
kellelegi need tööstuslikud, hormoone
täis topitud liha-ja piimatooted kellegi
tervist tohutult hoiavad.
Janika
February 21, 2016Minu jaoks tõesti väga uus ja huvitav info, kas tõesti-tõesti võin ma süüüa niiiii palju pastat kui
ise tahan ja ma e EI VÕTA juurde???? (see mu lemmmik) Mulle see asi hakkab juba meeldima..
AGA
kust kohast saan siis kätte valgud ja vitamiinid, mida keha vajab?? AINULT süsivesikute
söömisega on pidev nälg ja väga nigel olla..
B.
February 22, 2016Veidi hilja küll aga igasugu “silmaklappe
avavate” suvaliste youtube materjalide
asemel tutvu inimkeha metabolismi
põhitõdedega. Süsivesikuid kasutatakse
peamiselt energia saamikseks, aju kasutab
näiteks ainult glükoosi. Lipiide on aga vaja
näiteks membraanide ehituselementidena,
organismi energiavarudeks(~30% on
triglütseriididena), mitmed hormoonid ja
sekundaarsed ülekandeained on rasvhapete
baasil sünteesitavad, samuti on lipiide vaja
selleks, et rasvlahustuvad vitamiini kehas
imenduksid. Jutt sellest, et peekoni söömine
sind paksuks teeb on hülgemöla, jätame siin
ekstreemsused kõrvale ja arvestame, et
inimene sööb mõistlikus koguses seda, mitte
ei aja iga päev seda kilode kaupa sisse omale.
Liigsed süsivesikud on need, mis tekitavad
metaboolse rasvumise. Organism on
niimoodi üles ehitatud, et süsivesikuid ei
läheks grammigi raisku. Asi polegi niivõrd
selles mida tohib ja ei tohi, vaid millistes
proportsioonides erinevaid toitaineid
tarvitada. Süsivesikud peaksid moodustama
max 60% päevasest energiast, see ei
tähendab seda, et tuleks tarvitada
toiduaineid, mis sisaldavad tärklist, erinevaid
puuviljasuhkruid, siia kuulub ka piimasuhkur
laktoos jne. Loomnetoit on peamiselt heaks
valguallikaks, rääkigu taimetoitlased mida
iganes, loomsed valgud on enamasti
täisväärtuslikud(ehk sisaldavad kõiki
asendamatuid aminohappeid kehale vajalikes
vahekordades) ja taimsed valgud peamiselt
väheväärtuslikud. Lipiide on samuti vaja,
muna võib ju palju kolesterooli sisaldada,
võrreldes seda aga kogustega, mida meie
keha igapäevasel nii või naa toodab, on see
suhteliselt tühine. Oluline on, et lipiidide
allikad oleksid adekvaatselt valitud, näiteks
erinevad töötlemata õlid, kalad.
Ma ei väida ka, et veganlus jms oleks
totaalselt vale, lihtsalt mingit oma välja
mõeldud tõdesid inimestele ajama hakata on
kah natuke liiast. Samuti peab märkima, et
taimetoitluse puhul peab olema toitumine
tõsiselt läbi mõeldud ja planeeritud, kõik
sellega hakkama ei saa ja tekitavad lõpuks
omale rohkem kahju kui kasu. Sellepärast ei
olegi mõistlik iga suvalist artiklit ja videot tõe
pähe võtta. Maailmas on palju asjalikke
õpikuid selle kohta, kuidas organism toimib,
mida, millal ja mis kujul vajab. Ega seda asjata
ülikoolis ei õpetata. Lugege parem
meditsiinilise biokeemia ja metabolismi
õpikuid, tehke selgeks miks, kust ja milleks ja
selgubki tõsiasi, et paksuks teeb see, kui sa ei
oska end tasakaalukalt ja õigesti toita, mitte
see, kui sa vahel peekonit sööd.
Ele
February 18, 2016Aga kuidas võimalikult soodsalt tervislukult toituda, et need kel
rahaliselt eriti võimalusi pole saaks ikka ka head ja paremat 🙂
L
February 20, 2016Ma sooviks treenerilt Janikalt küsida:
1. Millist treeningviisi eelistada
jõusaalis – ühel treeningul korraga
kõikidele lihasgruppidele või
erinevad lihasgrupid erinevatel päevadel?
2. Kui treening (käin jõusaalis)
venib hilisesse õhtusse ja
kojujõudmine on ca 21-21.30 ajal ning
selleks, et keha korralikult trennist
taastuks, lähen magama enamasti
22.30-23 vahemikus, siis kuidas
tuleks treeningu järgselt toituda ja
mida süüa? Minu teada ei soovitata
2-1,5h enne magama minekut süüa.
3. Mida arvata kehatüübil põhinevast
treeningust? Nt pirni-kujulisele
kehatüübile soovitatakse rõhk asetada
ülakeha treeningule ning alakehale
sobivat rohkem aeroobsed tegevused,
nt jooksmine, kõndimine, ujumine.
Kuidas saavutada keha proportsioon,
samas lihaste toonust kasvatades ja
rasvamassi vähendades?
4. Milliseid toiduaineid tuleks
eelistada vahepalaks/ooteks, mis jääb
1,5-2h enne treeningut?
5. Kuidas jälgida, et toidukordade
vajalik rasvasisaldus oleks tagatud?
6. Kas selleks, et lihaste tonaalsus
saavutada, tuleb rohkem valku
tarbida? Kas see võib põhjustada ka
kaalutõusu?
Anu
February 22, 2016Kumba on olulisem jälgida-toidus sisaduvaid kloreid
või rasvagramme?