poeskäigud #2 – pakendivaba ostlemine?*

Ei jõudnud eelmine nädal oma poeskäigust kirjutada, sest vahepeal oli see Kätlini üllatus spa-tripp ja üldse mega tegus nädalavahetus, peale mida käisin ma oma protseduuril ja noh… Okei, mida ma ikka kolm aastat vabandan, aga eelmise nädala poeskäigust ma just juttu teha tahangi. Nagu esimeses postituses lubatud (link), proovisin ma poes osta võimalikult pakendisäästlikult. Võtsin kodust kaasa riidest kotte ja neid väikseid kilekotte, mis teinekord kodus ikka vedelema jäävad. Aga pean tunnistama, et ma tunnen ise ennast natukene läbi kukkununa. VÕIMATU oleks poest osta olnud, kui oleksin seadnud eesmärgiks 100% pakendivaba olla. St, võimatu oleks mingit adekvaatset ostukorvi kokku panna.

Seega üritasin siis vähemalt valida pakendiga toodete seast neid, mille pakendit saaksin veel kasutada. Näiteks oli suur sprotiisu, aga lahtiselt ju neid ei saa. Seega võtsin hoopis klaaspurgis sprotid, mitte konservikarbis. Purki saab veel ehk majapidamises kasutada, aga konservikarp rändab küll prügikasti.

Kõik kilekotid, mis piltidel näha, olen ma kodust kaasa võtnud, mitte ei kasutanud poe omi. Mingit probleemi sellest ei tulnud, kuigi osadel kottidel oli isegi eelmise kasutuskorra kleeps peal. Kõik viljad, mis vähegi võimalik, ladusin lihtsalt korvi. Maximas ei pea ise mingit kleepsu välja laskma, nagu Selveris, seega säästab see ikka kleepsupaberit. Ka sellest, et mu viljad lahtisena vedelesid, ei tekitanud keegi probleemi.

Enda koti sisse panin ühe ciabatta, tomateid, lahtiseid seeni ja lahtiseid lehmakomme. Kurki kahjuks ilma kileta ei olnud, kuigi oleks tahtnud. Samamoodi ei olnud lahtiselt mune, aga no ega ma ei imesta ka, et ei olnud. Kui tahad asju pakendivabalt, siis peadki valmis olema rohkem asju “taga ajama” – näiteks tellima osa kraami kuskilt taludest, või külastama pakendivabu poode (neid leiad siit lingilt).

Kas liha oleks oma pakendiga saanud, seda ma ei tea, sest mul oli ainult kilekotte ja sinna oleks imelik olnud liha pakkida paluda. Teinekord proovin, kas ma oma karbiga saaks seda teha. Kuna see päev, kui ma seal käisin, hakkas Maximas Ilu Mõte kampaania, siis oli pood rahvast hirmsal kombel täis, ning liha- ja kalaleti ees korralik trobikond inimesi. Seega võtsin lihtsalt talukaupade osast vutti, sest MKR’is tehakse seda kogu aeg ja kiidetakse, mina aga ei tea, kas ma ei oska seda teha, või milles asi, aga välja tuli väga kleenukene ja vähese lihaga minikana, mis seda raha küll väärt ei olnud.

Pakendi sees ostsin veel oma uut lemmijuusti salatite jaoks ja kaks purki tomatipastat küüslauguga. Lisaks veel kaks pakki ameerikapärast peekonit, millest on üli mõnus hommikusööki valmistada. Ka võid ei saanud ma ilma pakendita, aga tegelikult mulle meenub nüüd, et seda pidi jube lihtne ise ka teha olema? On keegi proovinud? Ahjaa, piima ka lahtiselt ei saa, seega valisin Kodutunde oma, et seda ostes kellelegi vähemalt mingit tolku oleks.

Vot, selliselt läks mu “pakendivaba ostlemine”, ehk siis päris pakendivabalt ei saanud ja see teadmine ajas mind seal poes puhta hulluks. Valikut on niiiii-iiiii palju, aga sama palju on ka igasugust plastikut ja kile sisse mässitud kraami. Eks ma saan aru, et ega poed ei saa ka näiteks salatijuustu tünniga keset poodi panna, või lahtiste munade hunnikut, aga ma arvan, et järelikult MINGI nõudlus pakendivabadusele on, sest vähemalt mingi valik oli täitsa olemas. No näiteks hapukapsast ja hapukurki sai küll lahtiselt keset poodi osta! Otse tünnist!

Kui palju teie poes mõtlete sellele, kui palju pakendeid ostate ja kas mõtlete ka, mis nendega hiljem teete? Ma pean tunnistama, et mina pakendeid ei sorteeri, sest ma isegi ei tea, kus oleks mu lähim pakendikonteiner. Muidugi see on hale vabandus, sest ma olen kindel, et selle annaks ju välja googeldada. Pean lihtsalt aus olema ja ütlema, et vot, pole veel viitsinud.

*Postitus sündis koostöös Maximaga

Mida sina arvad?

* Required fields are marked *

58 Comments
  • Sirli
    March 7, 2018

    Elame eramajas, seega on sorteerimisvõimalusi rohkem – biolagunev komposti, pakendid püüame võimalusel “kollasesse kotti” (Ragn Sellsi pakendijäätmekott) panna ja muu asi läheb siis olmeprügisse. Biolagunevaga on 100% hästi, aga pakenditega mitte nii väga, sest ideaalis peaks ühe köögikapi prügisahtliks ümber ehitama, kuhu juba erinevad mahutid erineva prügi jaoks olemas. Hetkel kraanikausi alla rohkem kui kaks ämbrit ei mahu (välja jätta ei saa, sest koer veab prahi muidu laiali :D) ja selle tulemusena tuleb prügikotist need pakendid kuuris välja korjata. See on esiteks pisut rõve, kui näiteks mingi heeringaõli igale poole peale on jooksnud, teiseks ei ole tööle joostes alati mahti ja siis lendab kogu kott üldkonteinerisse… Aga muidu on viisaastakuplaanis see prügisahtli ehitus küll ja siis oleme juba eeskujulikumad.
    Mis postitusse puutub, siis ma lõpuni välja oleks tahtnud küsida, et aga miks sa turule ei lähe – sealt saab enam-vähem kõike lahtiselt, alates võist ja kohupiimast lõpetades maitseainetega. Siis aga selgus, et see Maximaga koostöös, ja kui veel selle eriti kohutava Valdeku Maximaga, siis no hea on, et sealt üldse eluga välja said 😀 Õudus kuubis on see pood!
    Uurige ka Ragn Sellsist seda (tasuta!) pakendijäätmete vedu, teil ka kindlasti annab korraldada seda ja ei pea kuskile teise linna otsa oma prahiga jooksma. https://www.ragnsells.ee/service/pakendikott/

  • G2
    March 7, 2018

    Peale võimalikult vähese pakenditega poodlemise vaata ka prügisorteerimisse! Spotikarbi saad jooksva vee all puhtaks lobistada ja pakendikoti, teda annab veel taaskasutada! ?

  • M
    March 7, 2018

    Sa ei pea viima pakendeid konteinerisse, telli endale tasuta koju kollane pakendikott ja kogu pakendeid sinna 🙂 kuus korra viiakse see tasuta ära ja antakse uus kott asemele ka.

  • Maiken
    March 7, 2018

    Pakendid samamoodi nagu prügi saab lasta ära viia.Lihtsalt käib auto eraldi päevadel vist?

  • Pisi
    March 7, 2018

    Meie sorteerime. Poest tuleb alati väikseid kilekotte kaasa, kuna nt tomatit ei osta lahtiselt, kuna kleeps vaja ikka kotile panna. Õnneks on poes olemas biolagunevaid kilekotte ja kasutan neid. Nende sisse hea panna nt kartulikoored. Saab sellega ost bio prügikasti viia. Lisaks saab neid kasutada ka koera junnide koristamiseks. Kuna pakendit ei ole võimalik vältida, siis me ise oleme hakanud ostma tooteid, millel oleks võimalik saada parim variant. Nt piima ei osta kilepakendis. Samas nt vorstid, singi on kõik kiles. Hakkliha ostame talunikult, mune talunikult ja need munakarbid, mis poest ostes tulevad, peaksid olema taaskasutatavad. Paned ahju, meisterdad või jagad kellelegi, kes meisterdab. Kui me poest ostsime mune, siis sai neid munakarpe viidud lasteaeda. Lisaks võib pakkuda neid ka mõnele talunikule, kes tegeleb kanamunade müügiga. Ma nt ostan restidel mune ja siis kodus panen need karpidesse ja restid tagasi talunikule. Nii saab ka talunik säästu ja inimesed osta erinevates kogustes kanamune. Purgid lähevad klaasi kogumis konteinerisse. Enne seda pesen need korralikult, kuna muidu ei saa neid uuesti kasutusse võtta. Purgikaaned metalli konteinerisse. Kuna asume kortermajas, siis meil onneks olemas 5erinevat konteinerit prügi sorteerimiseks. Loodan, et peagi need plaatikust tooted muutuvad ka keskonna sõbralikuks. Osad kiled on juba sellised, et neid võib põletada aga mitte kõik.

    • Mallukas
      March 7, 2018

      Andsid mulle palju häid ideid, aitäh!

    • Kat
      March 7, 2018

      Ka tomateid vms ei pea kilekotiga ostma, kaalule võib panna ka lahtiselt ja kleeps ühele tomatile vm kleepida 🙂

  • Katu
    March 7, 2018

    Mina poes ei jälgi, aga kodus sorteerin ilusti. Pakendit koguneb ikka kõvasti. Biojäätmed lähevad eraldi nagu nüüd korteriinimesed peaksid tegema?ainuke jama selle juures – need biolagunevad kilekotid lagunevad juba enne kui koneinerisse jõuavad? Päris solgiämbrit ka tuppa ei taha, niisiis jätkan ikkagi koti kasutamist, kuigi ma selle koos ämbriga pean õue viima?

    • Tiina
      March 7, 2018

      Biolagunevad kilekotid tahavad tegelikult saada otsest päikesevalgust, et ära laguneda, nii et kompostihunnikus jäävad ikka tükid alles. Kõige parem oleks ikkagi kaanega ämbrike, millele nt köögipaber põhja, et jama kinni ei jääks.

  • Miiu
    March 7, 2018

    Sa saad endale kollase prügikoti teenuse tellida, siis ei pea ise muud tegema kui pakendid kokku koguma ja need viiakse kord kuus (tasuta) ära. 🙂

    https://www.ragnsells.ee/service/pakendikott/

    • Mallukas
      March 7, 2018

      kuulen esimest korda elus, kohe uurin!

  • Leinakask
    March 7, 2018

    Enamuse paberist,papist, kilest,plastikust jätan alles ja taaskasutan: https://leinakask.blogspot.com.ee/2018/03/palun-tungivalt-kasutatud-teekotikesi.html

    • Mallukas
      March 7, 2018

      eriti kaval oled!

  • Päevalilleke
    March 7, 2018

    Mingi hetk boikoteerisin pakendeid niipalju kui vähegi võimalik, enam niipalju ei boikoteeri, kuid siiski. Kuid me peseme ja sorteerime pakendid ära ja seega ma ei tunne enam väga suuri süümekaid nende ostmise üle, kuna saadame need ringlusele tagasi. Kui peaksid kunagi sorteerima, siis pakendid peavad puhtad olema! Tundub nii common sense aga ma tean mitut inimest, kes “sorteerivad pakendeid” kuid enam-vähem viivad sinna oma hallitanud pakendeid, ma isegi ei tea kas nad pole tõesti kunagi pannud tähele silti, kus kirjas, et ainult puhtaid pakendeid võib tuua, täpselt nagu lapiga, räpast paberit-pappi ju käitlusele saata ei tohi.

    • Päevalilleke
      March 7, 2018

      Papiga* pagana autocorrect

  • Annika
    March 7, 2018

    https://www.ragnsells.ee/service Peaks toimima vist ka sinu piirkonnas.

    • Mallukas
      March 7, 2018

      tellisin! aitäh!

  • Kärt
    March 7, 2018

    Mulle jãi silma see kleepsujutt, et Selveris peab kleepsu ikka kilekotile panema…ei pea ju. Mina kyll ei kaalu ise tooteid vaid ikka kassas ja ainuke koht, kus vaja kaaluda ise ja kleeps peale panna on Prisma. Aga selveris, rimis, maximas, coopis kaalutakse ju kassas..maximas olen põhiliselt iseteenindus kassas ja sealgi kaalud kassas. Seega pole vaja kleepsutada igal pool ?

    • Mallukas
      March 7, 2018

      ma arvasin, et seal tuleb kleeps peale panna 😀 olen vales elanud!

      • Evelin
        March 7, 2018

        Mina olen küll kleepsu otse puu- või juurvilja peale kleepinud ja seni pole veel ükski müüja selle üle kobisenud.

        • Kärt
          March 7, 2018

          Otse puu või köögiviljale saab ka panna jah aga enamasti, kui on üle kahe toote pannakse kotti ja sinna kleeps. Müüja ei kobisegi selle peale, tihi on neil just mugavam kui sa ise oled ära kleepsutanud ja nad ei pea mõtlema kas on kaalikas v juurseller v granni smith v golden õun vms. Aga mina oma mugavusest ei viitsi kleepsutada, kui nkn saab kassas ka kaaluda. Ja selle pakendi teema juurde -siis pole vaja ei kilekoti ega ka kleepsu kasutamis ?

      • Liis
        March 7, 2018

        Selveris kassasse minnes pole tõesti kleepsu vaja, küll aga mina võtan alati puldi ja siis on vaja kleepsu, et asi läbi piiksutada. Nii et iseteeninduse tarbeks on need kleepsuaparaadid. 🙂 Järvel on veel selline uus asi ka, et saab lahtistelt rukolat ja teisi salatilehti osta. Ma olen nüüd palju kordi kasutanud seda võimalust, kodust koti kaasa võtnud ja kohe hea koguse ostnud, neid ikka läheb toidu ja salati sisse. Kui mässida märja köögipaberi sisse, siis säilivad tükk aega külmikus 🙂 Aa ja Nõmme turul saab lahtist võid.

        • Mallukas
          March 7, 2018

          Nojah, ma ka enamasti olen puldiga, aga nüüd tean, et teinekord ilma puldita ei pane kleepse!

      • Kairixxx
        March 8, 2018

        Selveris tuleb panna kleeps saiakesi ostes, paberkotile (ise kaalud ju). Ja kui ostad liha-või soojatoiduletist miskit, siis pannakse ka kilekotile või karbile kleeps peale.

  • Birgit
    March 7, 2018

    Kui kodus on kamin/ahi, siis saab munakarpidest ja küünlajääkidest teha roosikesed, millega saab imehästi tuld alustada – tunduvalt paremad kui poes müüdavad süütetabletid. Tegemiseks kulub küll natuke aega, kuid mõnus nokitsemine 🙂

  • Anu
    March 7, 2018

    ma olen viinud munakarpe nõmme turule nendesse putkadesse, kus müüakse talumune…. nad hea meelega kasutavad neid teist korda veel 🙂

    aga metallkonservid… nende kohta võiks uurida, mis nendega tehakse?

    • Marvi
      March 7, 2018

      Meil üks naaber käib korjab metallist konservide purke/ karpe, loputab kodus ära, vajutab lödiks ja viib suurema koguse metalliostu.

  • Riin
    March 7, 2018

    Väga huvitav teema. Ma ise ei pane ûhtegi juur-ega puuvilja kilekotti (v.a kartul). Ostan selllseid mis ei pudene mullast ja pole kassas keegi kobisenud.
    Jah need muud pakendid… mul äial ja ämmal pole konteinerit ôue peal. Nad pôletavad absull kôik oma jäägid âra 😀 mingid kartulikoored jm bio jâäde pidi metsa alla minema.
    Hea vôi mitte selline lahendus… aga kui metsas sees elada siis teeksin sama.

    • Mallukas
      March 7, 2018

      ma enamasti ka ei pane 🙂

    • Hel.
      March 7, 2018

      Loomulikult ei ole selline lahendus hea, lisaks on see otseselt seadusevastane. Suvalise prügi põletamisel ahjus või lõkkes tekivad väga mürgised saasteained, mis on esiteks ohtlikud otsesel sissehingamisel ning teiseks saastatakse nii keskkonda ja kõige enam oma kodu ümbrust, sest toksilised ained ladestuvad maapinnale (sealt kanduvad edasi põhjavette), taimedele, marjapõõsastele jm, kust neid siis endale sisse süüakse. Kahjuks paljud inimesed ei tea, et isegi töödeldud puitu ehk nt vana mööblit ei tohi niimoodi põletada. Kui keskkonnast ei hoolita, siis vähemasti enda ja oma järeltulijate tervis võiks ju mõtlema panna.

    • päästja naine
      March 7, 2018

      Loodetavasti ei põleta ämm ja äi neid oma jääke ahjus ega pliidi all….sest sellisel teguviisil võib varsti ka lõõr ja korsten põlema minna.

  • Yutulind
    March 7, 2018

    Kuidas see on võimalik, et ei sorteeri prügi?

    • Mallukas
      March 7, 2018

      Kas see on retooriline küsimus?

  • TR
    March 7, 2018

    Mina ostan juur ja puuvilju kui vähegi võimalik ilma pakenditeta. Teiste asjade puhul ma seda ei jälgi, sest see on minu jaoks ulme ? Poes käik on tihti ootamatu ja ma tõesti ei käi kilekotid-karbid taskutes ringi ? Üks kiiks on mul küll…kui ostan purgis tooteid, siis valin alati madala või pisema purgi, sest madalaid saab kasutada magustoitude serveerimiseks, samuti hoian ma nendes ise tehtud kastmeid (ilus lauale panna ja samas mugavalt kaas peale ha külmkappi pärast) ja lihtsalt pisikestesse purkidesse teeb vanaema mulle moose, kuna ma ei salli kui on suur purk ja siis see moos sinna seintesse ära kuivab ? Ehk siis mingil määral ka taaskasutus ja kokkuhoid.

    • Mallukas
      March 7, 2018

      ülihea mõte! ma hakkan ka nüüd purke koguma 😀

  • TR
    March 7, 2018

    Ahjaaa ja kodus ka ikka pakendeid sorteerime. Kuna me maal oma majas, siis kompost on eraldi ja põletatav sodi ka eraldi. Prügikasti läheb siis kõik muu+siis need toidujäänused mis sisaldavad liha näiteks kanakondid jms (meil üks kass tugevalt allergiline ja kompostist ta saaks need kätte)

  • Kärt
    March 7, 2018

    Selle pakendi teema puhul häirib mind kôige enam nt eelpakitud puu-ja köögiviljad: kas tõesti on paari avokaado/paprika vms või spinatilehtede jaoks vaja 2-3 palstik/kile pakendit (kile, alus, kott)? See tõttu eelistan ka lahtist kaupa ja 1-2 paprikat/sidrunit/porgandit jne panen vabalt korvi. Kui on aga nt 6-8 õuna/apelsiini vms siis ikka võtan mugavusest kilekoti aga neid kotte kasutan kodus veel muudeks toiminguteks. Eks kõige pakendivabavam oleks osta enamus asju turult. Võtad oma kotikesed (riidest nt), karbid ja korvid vms ja lased asjad sinna panna. Munade jaoks võid ju ka oma karbi võtta kaasa ja liha lasta oma pakendisse tõsta jne. Isegi turul lahtiselt teraviljatooted ju, võtad purgi kaasa ja paned makaronid/riisi sinna ?

  • Yutulind
    March 7, 2018

    Firmad, kes pakuvad ägedaid prügisortereid, halloo?

    • Mallukas
      March 7, 2018

      Hallo sullegi.

  • Kiks
    March 7, 2018

    Võid tee purgis, vahukoorest. Vahukoore pakend tuleb küll, kuid selle saad ära põletada. Vahukoor purki, soola, maitsetaimi ja loksutad. Alguses on kreemilaadne toode ja järsku eraldub või ning vedelik. Ma esimest korda ehmatasin, et mis jõnks järsku käis, kuid siis oligi või valmis 🙂 minu arvates nii maitsev ja teen üsna tihti nüüd 🙂 mees alguses naeris, et mis ma kavatsen tund aega loksutada seda? Tegelikkuses mõni minut tugevamat raputamist.

    • Mallukas
      March 7, 2018

      proovin täna!

      • Kiks
        March 9, 2018

        Õnnestus, Mariann? 🙂 ma täna tegin jälle. Koduse leivaga – krõbe koorik ja pehme sisu- on eriti hea 🙂

        • Mallukas
          March 9, 2018

          krt, ei ole veel jõudnud!

    • Mi
      March 7, 2018

      Peaks ka proovima! Mäletan kui veel pisike olin, siis vanavanaemaga koos tegime just täpselt nii võid :’)

  • P.
    March 7, 2018

    Kui kõiki eri konteinereid tellida ei jõus, siis pakendi oma küll võiks, sest enamus prügist on pakend. Vähemalt meil kodus on nii, et pakendikotti tuleb kõige sagedamini tühjendada :/ Ajab ka närvi see pakendihullus. Mõni toode on ikka väga mõttetult üle pakendatud. Palju pakendipoliitika kitsastkohti võib euroliidu normide kaela ajada. Et kui otsuseid langetatakse seal kuskil ülevalpool, siis ise allpool ei sa aka just kuigi palju ära teha. SAMAS! Kui vähemalt pooled inimestestki taaskasutakse neid läbipaistvaid kilekotte, oleks olukord ikka juba rõõmsam. Ma juba aastaid võtan kodust oma kilekotid kaasa ja valin võimalikult plastivaba kaupa. A noh. Tavapoodides on lahtise kaubaga ikkagi kehvasti natuke. Mäletan lapsena olid poodides lahtised leiva-saia riiulid ja panid selle omale siis lahtiselt korvi?? 😀 Seda osa ei mäleta. Aga leib selle pärast halvem küll ei maitsenud. Hoopis väga hea oli. Ja mingitest pisikutest keegi ära ka ei surnd.

  • Yutulind
    March 7, 2018

    Alumiiniumist teeküünla topse tasub koguda, lapsed on väga õnnelikud, kui küünlajaht kampaania raames neid kätte saavad. Üle Eesti koguti nats alla 5miljoni topsi eelmise aasta küünlajahil.

  • Haldjapiiga
    March 7, 2018

    Minu teada pakendeid pesema ei pea, kuigi ma sprotikarpi peseks puht haisu tõttu. Pesemine samamoodi raiskab loodusvara nagu puhas vesi, see sääatmispoint jääb üsna pisikeseks.

  • Geidi
    March 7, 2018

    Osta. nii pakendivabalt kui saab. Pakendid mis tekivad meed lähevad pakendikonteinerisse.

  • Eha
    March 7, 2018

    Munakarbist saad vähemalt meisterdada midagi lapsega või ahju kütmisel kasutada 😉

  • Haldjapiiga
    March 7, 2018

    https://m.postimees.ee/section/383/3664085
    Ma oma pestud topsid viin lille ja köögivilja müüjale turul, ainult nii on nende taaskasutus garanteeritud

  • Anja
    March 7, 2018

    Ma ei keskendu absull sellele kui pakendivaba ma olen või mitte. Lisaks ei sorteeri ka prügi. Nimekiri mille alusel käin poes ja toas vaid üks prügikast nagu enamusel meist vast 😀

  • Mari
    March 7, 2018

    Nõmmel saab Ragn Sells’ist tellida tasuta korra kuus pakendikoti ehk kollase koti veo. Teed nendega lepingu, toovad sulle kollase koti värava külge vms ja siis ettenähtud kuupäeval (või noh, eelmisel päeval, sest tihti on juba kott enne kukke ja koitu ära viidud) paned pakendeid täis koti prügikastide kõrvale või värava taha, olenevalt kust neil kerge võtta on. Kui pakendit sorteerima hakkad, siis imestad ise ka, kui vähe tavalist olmeprügi tegelikult tuleb. Meil neljaliikmelise perekonna peale tuleb u kaks pisemat prügikotitäit kuus, ülejäänud on kõik pakend, vanapaber ja kompost.

    • Helina
      March 8, 2018

      Aitäh jagamast, nüüd tean isegi, mida tähendab mu kodukandis need kollase kottide hulgad aedade taga 😀

  • Suletud ring
    April 2, 2019

    Tubli! Mulle meeldib, et sa näitad, et oma pakendeid saab vähendada juba väikeste sammudega: kodus olevaid kilekotte kasutades. Lisaks on äge, et näitad, et korduskasutatavad mähkmed on ilusad. Mina alustasin pakendivaba poodlemisega 2017. aastal ning ma ei kujuta enam ette, et ei sorteeriks oma jäätmeid või tooks koju asjatut prügi. Kui keegi teeks mulle väljakutse, et ostku ma kõike pakendis, siis ilmselt läheks hulluks 😀 Kui Sinul või kellelgi siinsetest on suurem huvi, kuidas tekitada vähem prügi, siis olen püüdnud koondada oma blogisse suletudring.ee võimalikult põhjalikud juhised, et toetada kõiki, kes selle teekonnaga alustavad. 🙂